Siirry sisältöön

Opiskelijoille tarjolla vertaistukea Helsingin kampuksella maanantaista 31.10. alkaen

Ihmisiä keskustelemassa

YTYÄ opiskeluun -hanke järjestää opiskelijoille Anonyymit Opiskelijat -vertaistukiryhmän Diakin Helsingin kampuksella. Ryhmä kokoontuu 31.10. alkaen maanantaista torstaihin kello 16-17.30 kampuksen kappelin huoneessa 125.

Ryhmän tavoitteena on tarjota jokaiselle opiskelijalle mahdollisuus jakaa ajatuksiaan, tuntemuksiaan ja kokemuksiaan opiskeluun ja elämään liittyen. Tilaisuuksissa saa puhua, mutta ei myöskään ole pakko. Tilaisuudet ovat luottamuksellisia, eli toiminta perustuu osallistujien vaitioloon ryhmässä jaetuista asioista. Ryhmää ennen ja jälkeen on mahdollisuus vapaaseen keskusteluun.

Anonyymit Opiskelijat -vertaistukitoiminta on päättynyt. Toiminta oli osa Diakin YTYÄ opiskeluun -hanketta. Toimintaa kehitetään Opiskelijoiden olohuone -konseptilla. Lisätietoa Pasi Malkasillalta, pasi.malkasilta@student.diak.fi

(Päivitetty 20.1.2023)