Siirry sisältöön

Diak Vuosikirja 2021: Ammatillisuuteen kasvamisen moniammatillinen tukeminen

Kuvituskuva jossa kolme hahmoa pelaa palapeliä tietokoneen kanssa.
Sosiaali- ja terveysalan ammattilaiseksi kasvaminen on monitahoinen ja pitkäkestoinen prosessi, johon opiskelija tarvitsee henkilökohtaista tukea ja ohjausta. Opiskelun painotuttua koronapandemian vauhdittamana etäyhteyksin toteutuvaksi, opiskelijoiden ja oppilaitoksen henkilökunnan kohtaaminen on uusien mahdollisuuksien ja haasteiden edessä.

Moniammatillisen työskentelyn ja tuen tarve on vahvistunut. Diakin vuosikirjan 2021 artikkelissa pohditaan, millaista tukea opiskelija, etenkin terveysalan opiskelija, kaipaa ja millaista tukea Diakonia-ammattikorkeakoulun (Diak) on mahdollista tarjota hänen ammatillisen kasvunsa tueksi.

DIAK_Vuosikirja 2021, voit lukea artikkelin sivulta 85 alkaen.


Artikkelin kirjoittajat:

Maarit Heusala ja Titta Riihimäki